1914 Farm Directory
TOWN OF MACEDON
WAYNE COUNTY, NY






Info kindly provided by the Wayne County Office of the County Historian and digitally formatted co-coordinator Allyn Hess Perry and prepared by Marcia Benton.

From the book: Ontario and Wayne Counties: A Rural Directory and Reference Book Including a Road Map of the Two Counties Covered, Orange Judd Company, New York, 1914.




EXPLANATION

1st - Name of individual or firm; people paid extra money to have their names in all caps.

2nd - wife' name in parenthesis if the individual be married

3rd - number of children in the family under 21 (e.g. 3 ch means three children)

4th - business or occupation

5th - the chief crop or specialty is in parentheses

6th - property upon which individual has residence.
Bds. means boards
O H&L means owns house and lot.
T H&L means tenant house and lot.
O (figures a) designates number of acres in farm owned.
T (figures a) designates number of acres in farm for which money rent is paid.
WOS (figures a) designates number of acres worked on shares.

7th - number of the rural deilvery route and post office from which mail is received.
H (figures) designates the highway on which the individual has residence (This map can be found, along with the original Directory, at the Office of the County Historian, Lyons, NY.

8th number - phone company individual uses

All abbreviations noted at front of book:

Bell Telephone - B.T.
Boards - Bds.
Children - Ch.
Daughter - Dau.
Freight Agent - Frt. Agt.
Highway - H.
Manager - Mgr.
Owns - O.
Rents - R.
Rural Delivery - Rd.
Teacher - Tch.
Widow - Wid.
Works On Shares - W.O.S.
W.T. - a telephone company but we don't know which one



WAYNE COUNTY FARM DIRECTORY 1914
MACEDON TOWNSHIP
Population 2,355 (includes 536 Macedon Village)

ABRAHAM, Herman (Ericka) 9 ch farmer O 30a rd2 Walworth H15.
ADAMS, Carrie H. (wid Elon) housekeeper rd 2 Macedon H95.
ADAMS, William E. farmer rd2 Macedon H95.
ALDERMAN, Arther B. (Minnie M.) 1 ch farmer O 96a rd2 Macedon H63 B T.
ALDERMAN Bros. Farmer O 200a rd2 Macedon H63 B T.
ALDERMAN, Fred V. (Berna D.) 1 ch farmer (ALDERMAN Bros.) rd2 Macedon H63 B T.
ALDERMAN, William J. (May E.) farmer (ALDERMAN Bros.) rd2 Macedon H63 B T.
ALICE, Delia (wid Seldon C.) housekeeper T H&L Main St Macedon.
ALLEN, Byron J. (Hattie) 1 ch farmer O 115a rd2 Macedon H44.
ALLEN, Carl (son Frank P.) farmer bds F.P. Allen rd4 Macedon H61 B T.
ALLEN, Frank P. (Mary E.) farmer (dairy) O 180a rd4 Macedon H61 B T.
ALLEN, Frank S. farmer bds F.P. ALLEN rd4 Macedon H61 B T.
ALLEN, Ira L. (Emma G.) farmer (dairy) O 60a rd2 Macedon H44.
ALLEN, John L. (Fanny) farmer (dairy) O 150a rd2 Macedon H44 B T.
ALLEN, Willard H. (Mary E.) 4 ch farmer O 32a rd2 Macedon H44 B T.
ALLIS, George retired rd1 Macedon H50.
ALLIS, Henry S. (Mary) 3ch farmer O 240a rd4 Macedon H49 H & B T.
ALLIS, William (Carrie) farmer O 33a rd2 Macedon H23 B T.
ANDREWS, Frank laborer bds W. Schrader rd4 Macedon H49 H T.
ATHERTON, Edward F. blacksmith T H&L Main St Macedon.
AUSTIN, William H. (Alice M.) 1 ch carpenter o 2a rd3 Palmyra H35.
BALLY, Charles laborer bds A. R. Bullis rd2 Macedon H67.
BAKER, Albert (Wake) 2 ch farmer T H&L rd2 Walworth H16.
BAKER, Albert M. (Bertha A.) 3ch farmer (garden truck) O 150a rd1 Macedon H59 B T.
BAKER, David H. clerk Erie St Macedon
BAKER, Edward (Harriet E.) 2 ch farmer T H&L rd3 Macedon H34.
BAKER, Edward (Mary) 2 ch retired T H&L rd1 Macedon H23.
BAKER, Elbert (Edith) rd2 farmer T 22a rd2 Walworth H9.
BAKER, George D. (Nina B.) farmer T H&L Main St Macedon.
BAKER, Isaac Y. (Cora B.) farmer O 56a rd2 Macedon H1.
BAKER, John W. (Minnie B.) 2 ch farmer O 87a rd2 Walworth H13 B T.
BAKER, John Z. (Mary J.) retired O 1/4a Macedon H14 B T.
BAKER, Marion A. bookkeeper Erie St Macedon.
BAKER, Thomas (Ella E.) 1 ch farmer O 28a rd1 Walworth H8.
BAKER, Wesley N. farmer O 491/2a rd2 Macedon H1.
BALLARD, Clarence (Grace) 1ch farmer T H&L rd2 Macedon H2.
BARKER, Charles H. (Carrie E.) retired O H&L Beckford St Macedon.
BARKER, David (Marion) pattern maker O H&L Erie St. Macedon.
BARKER, David E. (Alice G.) farmer (dairy) O 59a rd2 Macedon H21 B T.
BARKER, William J. (Clara M.) farmer WOS 59a rd2 Macedon H21 B T.
BARNSDALE, Stephen H. (Elizabeth) supt highways O 1a Macedon Center H22 B T.
BARTON, William J. (Elizabeth) 1 ch farmer rd2 Macedon H3.
BASTIN, Elmer (Bertha) farmer WOS 60a rd1 Macedon H71.
BAUER, Charles F. (Reka M.) 2ch farmer O 95a rd3 Macedon H4.
BAUERN, Herman (Minnie J.) 2 ch farmer T 100a rd3 Macedon H4.
BAUER, John farmer O 14a rd3 Macedon H5.
BAUMAN, Raymond L. (Winifred M.) 2 ch farmer T H&L rd2 Macedon H20.
BEAL Bros., farmers O 215a rd4 Macedon H42.
BEAL, Charles S. farmer (BEAL Bros.) rd4 Macedon H42.
BEAL, Dora R. (dau William A. Sr.) teacher bds W. A. Beal Sr. rd2 Macedon H44 B T.
BEAL, Frank (Jorenc) 4 ch farmer (BEAL Bros.) rd4 Macedon H42.
BEAL, William A. Jr. (son William A. Sr.) laborer bds W. A. Beal Sr. rd2 Macedon H44 B T.
BEAL, William A. Sr. (Mary M.) 1 ch farmer O 160a rd2 Macedon H44 B T.
BEAL, Willis P. (Bertha B.) 2ch farmer (BEAL Bros.) rd4 Macedon H42 B T.
BEDFORD, Herbert R. (Julia A.) 3 ch piano tuner O 24a rd2 Macedon H44.
BEHRENS, John F. (Minnie) 7 ch carpenter T 2a rd3 Palmyra H36.
BIDDLECON, Baird T. painter O H&L Main St Macedon.
BILLINGS, Benjamin (Carrie) farmer O 52a Star route Walworth H27 B T.
BILLINGS, Howard (son Benjamin) salesman bds B. Billings Star route Walworth H27 B T.
BILLS, Daniel retired O 5a rd3 Macedon H2.
BILLS, Jay R. farmer O 100a rd2 Macedon H2.
BILLS, Marvin (son Daniel) farmer bds J. R. Bills rd2 Macedon H2.
BILLS, Mrs. (wid Stephen) housekeeper O H&L Erie St. Macedon.
BILLS, Warland (Bessie L.) 3 ch farmer O 100a rd3 Macedon H1 B T.
BLAKER, Carl (son Clarence B.) farmer bds C. B. Blaker Macedon Center H22 B T.
BLAKER, Clarence B. (Katherine G.) farmer O 176a Macedon Center H22 B T.
BLANKENERG, John (Jennie) 3 ch farmer (fruit) O 40a Star route Walworth H16 B T.
BLECHARD, Arthur E. (Ethel) 1 ch ticket agent T a rd2 Macedon H37.
BLYTH, Bessie S. housekeeper bds E. J. Blyth Star route Walworth H10 B T.
BLYTH, Edmon J. (Ada E.) 1 ch miller O 39a Star route Walworth H10 B T.
BLYTH, Ray Y. (Ruby L.) nukker O H&L Star route Walworth H10.
BORT, Simon farmer O 1-3a West St Macedon.
BOSMA, Richard (Mary) 1 ch farmer WOS 180a rd2 Macedon H30.
BOWE, Edward (Mary) 1 ch farmer WOS 175a rd1 Macedon H44 B T.
BOWERMAN, William B. (Margaret) 2 ch farmer O 40a rd2 Macedon H30.
BRADLEY, George A. (Beulah C.) 5 ch farmer WOS 162a rd3 Macedon H33 H & BT.
BRADY, Thomas D. (Mary E.) 4 ch supt barge canal T H&L School St Macedon B T.
BREEMES, John F. (Florence E.) farmer T 35a rd2 Palmyra H42.
BRIGGS, Mrs. (wid Albert H.) housekeeper O 70a bds A. M. Briggs rd2 Macedon H37 B T.
BRIGGS, Albert J. (Ida J.) 7 ch farmer WOS 65a rd2 Macedon H44 B T.
BRIGGS, Arthur M. farmer WOS 70a rd2 Macedon H44 B T.
BRIGGS, Rowena A. (dau Mrs. Albert H.) housekeeper bds A. M. Briggs rd2 Macedon H37 B T.
BRIGGS, Willard C. (son Albert J.) machinist bds A. J. Briggs rd2 Macedon H44 B T.
BROCKWAY, David (Mary E.) retired O 1a rd2 Macedon H44.
BROOKS, Marshall A. (Isabel) retired T H&L Macedon Center.
BROWN, John W. (Ada M.) 7 ch barber T 3a rd2 Macedon H44.
BROWN, Marvin J. C. (Sarah L.) farmer T 125a rd1 Macedon H47.
BROWNELL, Charles (Mable) butcher O 1a Macedon Center H23 B T.
BROWNELL, William A. Jr. (Lena H.) 2 ch butcher T a Macedon Center H23.
BROWNELL, William A. (Iva S.) 1 ch farmer (butcher) O 11a Macedon Center H23 B T.
BULLIS, Abraham R. (Josephine) farmer O 95a rd2 Macedon H67.
BULLIS, Charles (son Abraham R.) Laborer bds A. R. Bullis rd2 Macedon H67.
BURCH, Clayton (Nine) 1 ch farmer T H&L rd3 Macedon H33.
BURGESS, Frank L. (Amy L.) 4 ch farmer T 140a rd2 Macedon H63 B T.
BURNS, Thomas H. (Anna) 7 ch moulder T H&L rd2 Macedon H63.
BURTON, Frank (Elizabeth) 2 ch farmer O 40a rd1 Macedon H47 B T.
BUSSEY, Esther (wid Thomas) housekeeper O H&L Main St Macedon.
BUTTON, William W. (Minnie M.) 4 ch farmer O 23a Main St. Macedon B T.
CAHILL, James farmer bds J. Maney rd1 Macedon H50.
CAHILL, John (Nellie) 1 ch farmer WOS 225a rd4 Macedon H50 H & B T.
CAHILL, Thomas (son John) farmer bds J. Cahill rd4 Macedon H50 H & B T.
CAHELER, Eugene laborer bds E. Farrell rd1 Walworth H28 B T.
CAMPBELL, Alexander machinist O 1/4a box 44 Macedon H47 B T.
CAMPBELL, Roy B. (Lillian P.) 3 ch machinist O 3a rd2 Macedon H52.
CARD, George N. (Frances E.) farmer O 4a rd1 Macedon H46 B & H T.
CARD, Hallia B. teacher bds G. N. Card rd1 Macedon H46 B & H T.
CARMAN, Monroe (Mattie) farmer rd3 Macedon H23 B T.
CARMAN, William (Minnie) laborer O 2a box 17 Macedon Center H4 B T.
CARROLL, William (Minnie) 1 ch O 92a rd2 Macedon H40.
CATER, Edwin S. (Mary Jane) 1 ch teamster O 1-3a Stone St. Macedon.
CATER, Ernest M. student bds E. S. Cater Stone St. Macedon.
CATER, Oren E. (Grace E.) 1 ch laborer T H&L Stone St Macedon.
CATHERS, M. Frank (Anna E.) 1ch station agent T H&L Star route Walworth H35.
CATOR, William machinist O 1/2a Bickford St. Macedon B T.
CHAPMAN, Albert W. (Georgeanna L.) 1ch farmer O 56a rd3 Palmyra H43 B T.
CHAPMAN, Anna C. nurse bds J. Chapman Macedon Center H22 B T.
CHAPMAN, Joseph (Jennie) 1 ch farmer O 40a Macedon Center H22 B T.
CHAPMAN, O Durfee (son William H.) electrician bds W. H. Chapman Star route Walworth H27 B T.
CHAPMAN, William H. (Harriet D.) farmer O 100a Star route Walworth H27 B T.
CLANCY, John H. (Josephine) 2 ch butcher T H&L West St. Macedon.
CLARK, Arthur L. (Ether M.) 3 ch teamster T H&L Star route Walworth H10.
CLARK, John E. (Elizabeth A.) farmer O 191/2a Star route Walworth H10 B T.
CLARK, Leslie D. (Nellie) 5 ch farmer (garden truck) O 16a Macedon H50 B & H T.
CLOW, William (Dora D.) 3 ch painter rd4 Macedon Center H64.
COGGINS, Frank laborer bds G. Gunkler rd3 Macedon H22 B T.
COLEBURN, John W. retired Macedon Center H22.
COLLIER, Alec farmer bds C. Sawyer rd2 Walworth H9 B T.
CONIFF, John H. (Mary E.) 1 ch farmer O 63a rd1 Macedon H47 H T.
CONLEY, James (Mary) 3 ch farmer rd2 Macedon H34.
CONTANT, Adrian P. (Nellie) 3 ch farmer WOS 116a rd4 Macedon H25.
CORNELEYS, Abraham (Anna) 2 ch laborer T H&L rd2 Palmyra H42.
CORNELEYS, Frank (Jennie) 2 ch laborer O 1/2a rd2 Macedon H52.
CORSER, Anna (wid Edwin J.) housekeeper O H&L Main St. Macedon.
CORSER, Emogene stenographer bds A. Corser Main St. Macedon.
CORSER, Mary C. teacher bds A. Corser Main St. Macedon.
COTTER, Edwin (Ella) 3 ch signalman O 31/2a Macedon H31.
COVENEY, Robert (Ida) farmer WOS 160a Star route Walworth H27 B T.
COWLEY, Leonard H. engineer O 44a Star route Walworth H10.
COWLEY, Maude W. housekeeper bds L. H. Cowley Star route Walworth H10.
COWLEY, Ralph W. (Magie G.) 3 ch farmer WOS 44a Star route Walworth H10.
CRANE, Freeman R. (Elizabeth H.) 3 ch principal high school T H&L Bickford St Macedon.
CRAVER, Filmore M. farmer rd2 Macedon H37 B T.
CRAVER, Millard F. (Margaret J.) 4 ch farmer T H&L rd2 Macedon Center H22.
CRELLIN, Fred W. (Clara) 1 ch farmer O 66a rd3 Macedon H3 B T.
CRELLIN,Robert (Eliza) farmer O 9a rd2 Macedon H2 B T.
CROCKER, Smith H. (Mary E.) carpenter O 1/2a rd2 Macedon H67.
CROWLEY, Helen M. dressmaker bds J.S. Crowley Bickford St. Macedon.
CROWLEY, John S. (Anna M.) carpenter O H&L Bickford St. Macedon.
CROWLEY, Margaret L. housekeeper bds J.S. Crowley Bickford St. Macedon.
CROWTHER, George A. (Jennie) 1 ch machinist O 1a rd2 Macedon H44.
CULLEN, Patrick (Katherine) farmer O 3/4a Macedon Center.
CUOMO, Ralph manager cheese factory box 525 Macedon H74 B T.
CURRIE, Henry (Mary H.) 2 ch painter & farmer O 1/4a Macedon Center H22.
CUTHREBSON, Thomas (Ismay) 5 ch mason T 10a rd1 Macedon H50.
DAILOR, Katherine (wid Patrick) nurse bds J. E. Lawler rd1 Macedon H50.
DAITA, Daniel (Louise) 2 ch farmer O 100a rd2 Walworth H16.
DECON, Robert S. (Anna R.) laborer O 21/4a Macedon Center H22.
DEEDE, Adrian (Mary) 4 ch farmer O 40a Star route Walworth H10 B T.
DEEDE, Frank (son Adrian) laborer bds A. Deede Star route Walworth H10 B T.
DEFLYER, Peter (Mary) retired bds J. Deflyer rd2 Walworth H9.
DEFLYER, John (Jennie) 2 ch farmer WOS 100a rd2 Walworth H9.
DELANEY, Edward (son Michael) bookkeeper bds M. Delaney rd3 Macedon H41 B T.
DELANEY, Frank (son Michael) ticket agent bds M. Delaney rd3 Macedon H41 B T.
DELANEY, John (son Michael) trainman bds M. Delaney rd3 Macedon H41 B T.
DELANEY, Michael (Catherine) section foreman O 18a rd3 Macedon H41 B T.
DELANEY, William (son Michael) bookkeeper bds M. Delaney rd3 Macedon H41 B T.
DE MAY, Raymond I. (Mary A.) 3 ch farmer O 91/2a rd1 Macedon H55 B T.
DE NEERING, Jacob (Nellie) farmer O 40a rd2 Walworth H12.
DE NEERING, Nettie (dau Jacob) housekeeper bds J. De Neering rd2 Walworth H12.
DE NEERING, Susie (dau Jacob) dressmaker bds J. De Neering rd2 Walworth H12.
DENNEY, Lewis (Mary D.) 5 ch farmer O 70a rd3 Macedon H4.
DENNISTON, George H. (Lula L.) 9 ch farmer WOS 170a rd4 Macedon H47.
DEWITT, Bert (Miranda) 1 ch laborer T 1/4a rd2 Walworth H8.
DIEBALD, Charles (Delia) farmer (dairy & fruit) O 150a rd3 Macedon H22 B T.
DIEBALD, Frank (Emma) 2 ch farmer O 47a rd1 Macedon H24 B T.
DILLON, Patrick 4ch moulder T a rd2 Macedon H44.
DILLON, Thomas L. (Sarah M.) 3 ch farmer O 52a rd1 Macedon H56.
DOWNING, Mrs. (wid A. Jackson) housekeeper O 11a rd2 Macedon H52 B T.
DOWNING, Henrilla housekeeper (Downing Sisters) Macedon Center H4.
DOWNING, Sarah housekeeper (Downing Sisters) Macedon Center H4.
DOWNING Sisters, O 3/4a Macedon Center H4.
DOYLE, Edward fireman rd2 Macedon H30 B T.
DOYLE, James W. (Luda) 4 ch farmer O 75a rd1 Walworth H6 B T.
DOYLE, Lewis J. (Elizabeth) farmer O 60a rd2 Macedon H30 B T.
DOYLE, William (Ellen) 2 ch laborer T 1/2a rd1 Macedon H56.
DURFEE, Elizabeth housekeeper O 1a Main St. Macedon B T.
DWYER, Dennis (Mary) farmer O 153a rd1 Macedon H44 B T.
DWYER, Dennis B. (Elizabeth) 4 ch farmer O 102a rd2 Macedon H45.
DWYER, Frances farmer bds D. Dwyer rd1 Macedon H44 B T.
DWYER, John H. (son Dennis) farmer bds D. Dwyer rd1 Macedon H44 B T.
DWYER, Timothy (son Dennis farmer bds D. Dwyer rd1 Macedon H44 B T.
EARLY, Edward (Minnie E.) 1 ch laborer T H&L Stone St. Macedon.
EAST, James (Anna) farmer ) 80a rd3 Palmyra H36 B T.
EATON, Willard G. (M. Belle) farmer (dairy) T 160a rd3 macedon H33 B & H T.
EBERT, John (Marilla L.) farmer O 10a rd4 Macedon H61 H & B T.
EDDIE, Rufus M. (Clara) editor O H&L Main St. Macedon W. T.
EDSALL, Richard H. (Phoebe E.) 1 ch sheetmetal worker O 1a Main St. Macedon B T.
EGGERT, Almer farmer O 36a rd2 Macedon H67 B T.
EGGERT, Fred (Gertrude) 2 ch farmer (wheat) bds A. Eggert rd2 Macedon H67 B T.
EHLE, Archibald I. (Katherin H.) minister T H&L School St. Macedon B T.
EIGHNE, William H. (Lena A.) 1 ch painter T 9a rd2 Macedon H44.
ELDREDGE, Darwin (Minerva P.) 1 ch O 166a rd3 Macedon H33 B T.
ELDRIDGE, Ina R. teacher Main St. Macedon B T.
ELDRIDGE, James (Bertha M.) retired T 1/2a box 27 Macedon Center H4 B T.
ELDRIDGE, Rollin L. (Louise S.) merchant O 1/4a Main St. Macedon B T.
ELDRIDGE, Walter H. (Grace L.) 2 ch farmer O 111a rd2 Macedon H21 B T.
ELDRIDGE, William E. (Anna M.) 1 ch farmer O 59a rd2 Macedon H21 B T.
ERHARDT, Fred (Mary A.) 1 ch farmer O 11a rd1 Macedon H47.
ERHARDT, Robert (son Fred) farmer bds F. Erhardt rd1 Macedon H47
ESLEY, Edward C. (Eva M.) 2 ch merchant T H&L Main St. Macedon.
ESLEY, Le Roy clerk bds E. C. Esley Main St. Macedon.
EVANS, Sarah (wid James) housekeeper T 31/2a rd2 Macedon H63 B T.
EVERETT, Airette (wid Samuel) housekeeper O H&L Main St. Macedon.
EXTON, William (Emma) 5 ch farmer WOS 115a rd1 Macedon H46.
FARRELL, Dennis (Elizabeth) 7 ch farmer WOS 300a rd3 Palmyra H35 B T.
FARRELL, Edward (Luella A.) 2 ch farmer WOS 117a rd1 Walworth H23 B T.
FARRELL, John J. (Nellie M.) 2 ch railroadman O 1a rd3 Macedon H34.
FARRELL, Richmond (Sarah M.) 4 ch farmer O 105a rd2 Macedon H44 B T.
FARRELL, Robert J. (Mary A.) 1 ch farmer O 100a rd1 Macedon H47 B T.
FARRINGTON, Art (Anna) 2 ch moulder O H&L Erie St. Macedon.
FENNELL, Kathern housekeeper bds J. Wilkenson rd2 Macedon H69.
FIELDS, Claude carpenter Macedon Center H33.
FILKINS, Louis (Margaret) machinist O 16a rd2 Macedon H37.
FISH, Elmer E. (Louise H.) 2 ch teamster T H&L West St. Macedon.
FISHER, Mary C. 1 ch housekeeper O 1-3a West St. Macedon.
FORD, Herman (Sophie) 5 ch farmer O 75a rd3 Macedon H4.
FORSAY, Abe (Jennie) 2 ch farmer (fruit) O 36a Star route Walworth H17 B T.
FORSAY, Daniel (Bertha) 2 ch farmer O 139a rd1 Walworth H26 B T.
FOSKETT, John A. (Etta A.) farmer O 65a rd2 Walworth H13.
FOX, William E. (Nellie S.) 2 ch tinsmith T H&L Bickford St. Macedon.
FRANKE, John H. (Carrie) 2 ch farmer O 3a Star route Walworth H10 B T.
FRAZER, Charles (Harriet A.) 1 ch gardener T 11/2a rd3 Macedon H34.
FREDERICK, Martin (Anna) 5 ch farmer WOS 150a rd2 Macedon H37 B T.
FRENCH, Seymour (Eunice) miller O H&L rd2 Macedon H52 B T.
FRITTS, Aaron (Anna L.) farmer O 117a rd1 Walworth H6.
FRITTS, Maria B. (wid George O.) housekeeper O 2a Macedon Center.
FRITTS, Raymond C. (Estella M.) 1 ch farmer O 125a rd2 Macedon H1 H & B T.
FULLER, Charles G. (Edith M.) 4 ch salesman T 3/4a Macedon H31.
GAGE, Cyrus A. (Hattie M.) farmer T 50a Star route Walworth H10.
GATES, C. F. watch repairer O 1/4a Macedon H47.
GEER, William W. (Harrie R.) 4 ch engineer O H&L rd2 Palmyra H52.
GETBLER, Frederick L. (Irel J.) 2 ch salesman T H&L Main St. Macedon.
GILFUSE, Fred J. (Mammie) 2 ch farmer (milk) WOS 146a rd3 Macedon H53 B T.
GILFUSE, George L. (Lillian R.) 7 ch farmer & blacksmith WOS 15a rd3 Palmyra H36.
GILMAN & GILMAN, farmers (dairy) WOS 96a rd3 Palmyra H39 B T.
GILMAN, Isaac farmer (Gilman & Gilman) rd3 Palmyra H29 B T.
GILMAN, Jacob farmer (Gilman & Gilman) rd3 Palmyra H29 B T.
GLOVER, Edward G. (Ida M.) farmer O 75a rd2 Macedon H37 B T.
GOERS, Charles (son Fred) farmer bds F. Goers rd3 Macedon H5.
GOERS, Fred (Ina) 1 ch farmer O 120a rd3 Macedon H5.
GORGE, William (Etta) automobile repairer Macedon Center B T.
GRANGER, Harrison (Anna) 1 ch farmer T 69a rd4 Macedon H68.
GRANGER, John A. (Elizabeth A.) farmer WOS 140a rd2 Macedon H21.
GRATTON, Bernard (Frances) 2 ch retired O H&L Main St. Macedon.
GRATTON, Grace L. housekeeper bds B. Gratton Main St. Macedon.
GRATTON, Lewis moulder box 237 Macedon H40.
GRATTON, Philip R. moulder bds B. Gratton Man St. Macedon.
GRATTON, Robert H. (Martha) farmer O 50a Macedon H31.
GREEN, George W. (Jennie L.) RR postal clerk Bickford St. Macedon B T.
GREEN, Margaret housekeeper bds M.A.F. Holmes Main St. Macedon B T.
GREEN, William retired O 125a rd2 Palmyra H13.
GREENE, Charles H. (Julia A.) 1 ch retired O 1-3a School St. Macedon B T.
GREENFIELD, Harvey (Theresa) retired bds W. Cator Bickford St. Macedon B T.
GRIDLEY, Edward W. 2 ch RR mail clerk Main St. Macedon B T.
GUNKLER, Conrad (Rose C.) 5 ch farmer WOS 117a rd2 Macedon H63.
GUNKLER, George C. (Katheryn G.) 3 ch farmer O 240a rd3 Macedon H22 B T.
GUTBERLET, Andrew C. (Laura) 3 ch farmer T 95a rd2 Macedon H37 B T.
HAAK, Jacob (Libbie) 1 ch farmer O 52a rd2 Walworth H10 B T.
HACK, Charles (Libbie) farmer O 100a Star route Walworth H17 B T.
HACK, Charles (Mary) 1 ch farmer WOS 50a rd2 Macedon H22.
HACK, George (Minnie) farmer bds C. Hack Star route Walworth H17 B T.
HADDEN, Wilson J. farmer WOS 120a rd2 Macedon H95.
HALL, Charles F. (Carrie E.) 2 ch farmer O 113a Star route Walworth H10.
HALL, Arthur J. (son Charles F.) farmer O 114a Star route Walworth H10.
HALL, Thomas J. (Anna) 3 ch farmer O 40a rd3 Macedon H3 B T.
HAMELINCK, Jacob (Louise) 2 ch laborer T H&L rd4 Macedon H48.
HAMER, James retired O 1/2a Main St. Macedon.
HAMILTON, Joe (Maud) 2 ch laborer T H&L rd2 Palmyra H63.
HAMMON, John (Emily E.) retired O 1-3a rd2 Macedon H52.
HANCE, Benjamin (Ada E.) laborer T H&L Macedon Center H4.
HANCE, Fred farmer bds H. Hance rd2 Walworth H9.
HANCE, Henrietta (wid John) O 7a rd2 Walworth H9.
HARBOU, Benjamin F. (Ruth J.) 1 ch merchant T H&L Macedon B T.
HARBOU, James B. (Helen E.) 1 ch farmer O 9a Macedon Center H23 B T.
HARE, Harrison F. laborer bds N. W. Hare Main St. Macedon.
HARE, Noah W. (Cynthia) retired T H&L Main St. Macedon.
HARLOFF, Fred (Daisy B.) 5 ch farmer WOS 135a rd2 Macedon H20 B T.
HARP, Gideon S. laborer West St. Macedon.
HARRINGTON, Wilkinson retired Stone St. Macedon.
HASKINS, Charles (Elizabeth) farmer O 28a rd4 Macedon H42 B T.
HAWES, Frank W. (Jennie M.) farmer O 1/2a Main St. Macedon B T.
HAWES, Ralph C. (Bessie L.) 1 ch laborer O 15a Popular St. Macedon B T.
HAYES, James P. (Katherine) foreman barge canal O 2 1/2a rd2 Macedon H37 B T.
HAYES, Philip C. (Augusta L.) 1 ch clerk T H&L Macedon Center B T.
HAYNES, Sarah (wid Herschel) housekeeper School St. Macedon.
HEATH, Laurence (Helen M.) machinist O H&L Erie St. Macedon.
HEATON, Henry M. laborer Bickford St. Macedon.
HECOX, William retired rd2 Macedon H72 B T.
HENNINGS, Lewis H. (Mary L.) 2 ch farmer O 50a rd2 Macedon H 1 H & B T.
HERENDEEN, M. E. (wid Willis D.) housekeeper O 1/2a West St. Macedon B T.
HETTLER, Edward W. (Anna J.) 5 ch farmer O 126a rd3 Macedon H3 W T.
HICKEY, James farmer bds W. H. Hickey Star route Walworth H10 B T.
HICKEY, Katherine housekeeper bds W. H. Hickey Star route Walworth H10 B T.
HICKEY, William H. farmer O 121 1/2a Star route Walworth H10 B T.
HICKOX, George S. (Carrie M.) 3 ch farmer WOS 80a rd3 Macedon H23.
HICKS, F. B. (Julia) merchant (postmaster) O 1/2a Macedon Center H22 B T.
HICKS, George blacksmith rd2 Walworth H13 B T.
HOAG, Durfee (Martha) 2 ch farmer O 102a rd2 Walworth H15 B T.
HOAG, Isaac R. (Mary E.) retired O 1/2a Macedon Center H23.
HOAG, Myron L. (Alice L.) farmer (milk) O 70a rd3 Macedon H34 H & B T.
HOAG, Nora E. housekeeper bds M.L. Hoag rd3 Macedon H34 H & B T.
HOFFMAN, Frank (Ada Jane) farmer T H&L rd2 Palmyra H42.
HOLLAND, Timothy (Elizabeth) retired O 1/2a Macedon Center H4.
HOLLANDER, John D. (Sophia) farmer (fruit) O 16a rd2 Macedon Center H4.
HOLMES, M. A. F. clergyman Main St. Macedon B T.
HOLTZ, Fred (Minnie) farmer WOS 2a rd2 Macedon H64.
HOLTZ, Fred J. (Margaret) farmer (celery) WOS 25a rd4 Macedon H62.
HOMAN, William H. (Libbie A.) 2 ch carpenter O 3/4a Macedon Center H4.
HON, Silas E. (Maud A.) 1 ch contractor T 25a rd1 Maceodn H51.
HOOPER, Matilda (wid John) 1 ch housekeeper T H&L rd3 Macedon H34.
HORRIGAN, John farmer rd3 Palmyra H35 B T.
HOWE, Cornelius R. farmer O 187a rd2 Macedon H70.
HOWE, Edward painter bds J. Reynolds rd2 Macedon H37 B T.
HOWE, William C. (Anna) retired O 50a rd1 Macedon H70 B T.
HOWE, William F. (Margaret C.) farmer O 30a rd1 Macedon H56.
HOWLAND, Marietta (dau Timothy) housekeeper bds T. Howland Box 56 Macedon Center H4.
HOWLAND, Timothy retired O 1/4a Box 56 Macedon Center H4.
HOWLETT, Bert (Katherine) 3 ch farmer T H&L rd2 Macedon H35.
HUGHES, Margaret (wid Philip) housekeeper O H&L Main St. Macedon.
HULL, Edward (Livie) 3 ch blacksmith O 1/2a Macedon Center H22 B T.
HURLEY, Albert J. 1 ch farmer O 94a rd3 Macedon H53 B T.
HURLEY, Bert (Maud) 10 ch miller T H&L Walworth H10.
HURLEY, Emmett farmer bds A. J. Hurley rd3 Macedon H53 B T.
HURLEY, LuLu (dau Albert J.) housekeeper bds A. J. Hurley rd3 Macedon H53 B T.
INGERSOLL, Sarah housekeeper O H&L West St. Macedon.
ISLER, Benjamin farmer O 22a rd1 Macedon H47.
ISLER, Frank (Elva L.) 3 ch farmer bds B. Isler rd1 Macedon H47.
JACKSON, Adebert L. (Charlotte) merchant O 56a Main St. Macedon B T.
JACKSON, Howard J. (Ida A.) farmer O 144a rd3 Palmyra H36 B T.
JEERINGS, Fred (Kate) 2 ch farmer O 50a rd2 Walworth H26 B T.
JERRINGS, Fred Sr. (Frederica) farmer O 50a rd2 Walworth H26 B T.
JEFFERY, Thomas (Emma) farmer O 1/4a rd3 Palmyra H29 B T.
JENNINGS, Charles F. (Johanna E.) retired O 1/4a Bickford St. Macedon B T.
JENNINGS, Cyrus P. (Edna M.) 2 ch physicain O H&L Center St. Macedon W T.
JEFS, Samuel (Edna M.) 2 ch farmer WOS 160a rd3 Macedon H23 B T.
JESSIE, William B. (Lillian) 1 ch farmer WOS 70a rd3 Macedon H4 W T.
JOHNSON, Albert H. 2 ch railroadman T H&L Main St. Macedon.
JOHNSON, Charles H. (Katherine H.) 1 ch farmer O 105a rd2 Palmyra H42 B T.
JOHNSON, Carlton L. farmer bds C. H. Johnson rd2 Palmyra H42 B T.
JOHNSON, Henry S. (Emma) retired O 1-3a Main St. Macedon.
JOHNSON, Irvin J. (May A.) farmer (fruit) O 17a rd2 Macedon H53 B T.
JOHNSON, Miner S. (Bessie) farmer (onions) WOS 101a rd2 Walworth H26.
JORDAN, Lovett (Laura E.) 7 ch farmer T 111a rd3 Macedon H3 B T.
KAISER, Philip G. (Julia) painter O H&L Erie St. Macedon.
KANE, John laborer bds A. J. Hall Star route Walworth H10.
KEARNS, Charles S. (son Stephen) laborer bds S. Kearns rd2 Palmyra H63.
KEARNS, Stephen (Ella) 4 ch farmer T H&L rd2 Palmyra H63.
KEEFE, Emmitt (Gertrude) 1 ch merchant T H&L rd2 Macedon H37 B T.
KEELER, Mary A. (wid William H.) housekeeper O 1a rd1 Walworth H11.
KELLY, Elery farmer bds W. H. Hickey Star route Walworth H10 B T.
KEMP, Charles E. (May E.) 3 ch farmer O 65a rd4 Macedon H48 B T.
KEMP, Fred C. (Katherine) 1 ch carpenter T H&L Main St. Macedon H & B T.
KEMP, Frederick L. (Alice M.) 3 ch farmer O 95a Macedon H44 H T.
KEMP, George farmer bds W. Kemp rd3 Macedon H4.
KEMP, Philip farmer bds W. Kemp rd3 Macedon H4.
KEMP, William (Hattie) 2 ch farmer O 160a rd3 Macedon H4.
KENNEDY, John S. (Francis M.) 1 ch blacksmith T H&L Main St. Macedon.
KENNEY, Frank (son John) farmer bds J. Kenney rd2 Macedon H2.
KENNEY, John (Mary L.) 3 ch farmer WOS 230a rd2 Macedon H2.
KINTZ, Arlie M. (Mary) 1 ch carpenter T H&L rd4 Macedon H57.
KIPP, Charles W. (Charlotte O.) painter T H&L Main St. Macedon.
KNIGHT, Louisa B. housekeeper bds M. E. Herendeen West St. Macedon B T.
KNOWLES, Louis (Jennie) 2 ch farmer O 43a Star route Walworth H27.
KNOX, William H. (Belle) 4 ch engineer O 3/4a Stone St. Macedon.
KOCH, Frank (Ottile) 5 ch farmer WOS 150a rd2 Macedon H37 B T.
KOFAHL, Frank L. (Olive G.) laborer T H&L rd4 Macedon H49.
KRAUSS, George H. (Minnie E.) farmer O 84 1/2a rd3 Macedon H4.
KRIES, Charles farmer T H&L rd1 Macedon H54.
LANE, John L. (Alice W.) painter O 1-3a School St. Macedon.
LAPHAM, A. J. (wid Dewitt C.) housekeeper O 1/4a Bickford St. Macedon.
LAPHAM, Byron D. (Edna S.) farmer O 75a rd4 Macedon H25 B T.
LAPHAM, Emma (wid Oren C.) housekeeper O 1/2a Main St. Macedon H T.
LAPHAM, George P. (Susan A.) farmer O 70a Main St. Macedon H & B T.
LARRABEE, William A. (Cora) 1 ch farmer (vegetables) WOS 48a rd2 Macedon H1 H T.
LAUGHLIN, William H. (Mary A.) 2 ch pattern maker O 1/4a rd1 Macedon H50.
LAVOR, Ross (Margaret) 1 ch carpenter O 1a rd4 Macedon H47.
LAWLER, Bridgetta E. housekeeper bds P.J. Lawler rd1 Macedon H50.
LAWLER, James (Margaret) 2 ch moulder T H&L rd2 Macedon H51.
LAWLER, John E. farmer O 34a rd1 Macedon H50.
LAWLER, Mary housekeeper bds J. E. Lawler rd1 Macedon H50.
LAWLER, Patrick J. coremaker T 12a rd1 Macedon H50.
LAWRENCE, Amelia B. (wid Albert) 1 ch housekeeper O 45a rd1 Macedon H50.
LAWRENCE, Arthur plumber bds A. B. Lawrence rd1 Macedon H50.
LAWRENCE, John E. (A. Louise) farmer (fruit) O 53a rd4 Macedon H62 H T.
LAWRENCE, Walter machinist bds A. B. Lawrence rd1 Macedon H50.
LAYTON, J. Frank (Elizabeth A.) carpenter O 4a rd2 Macedon H53.
LEAT, Charles (Elizabeth M.) dentist O 1/4a rd4 Macedon Center.
LENO, Frank farmer bds I. Leno rd3 Macedon H34.
LENO, Frank (Cynthia) 9 ch farmer O 122a rd4 Macedon H51.
LENO, George (son Isaac) farmer bds I. Leno rd3 Macedon H34.
LENO, Isaac (Nellie) 7 ch farmer (milk) WOS 70a rd3 Macedon H34.
LENT, George B. (Rebia) 5 ch farmer O 115a rd2 Macedon H52 B T.
LEOD, Roderick A. (Charlotte M.) farmer O 65a rd2 Macedon H37.
LEWIS, Helen housekeeper bds C. H. Johnson rd2 Palmyra H42 B T.
LINCOLN, Clinton (Edna) 1 ch farmer bds R. Lincoln rd2 Macedon H2 B T.
LINCOLN, Richard (Elida) farmer O 46a rd2 Macedon H2 B T.
LINCOLN, Stephen (son Richard) farmer bds R. Lincoln rd2 Macedon H2 B T.
LIPPELT, William H. (Martha) tailor O 1 1/2a rd3 Palmyra H43.
LITTLE, Henry M (Cornelia M.) supt canal O 63a Macedon H50 H T.
LITTLE, Allen (Lettie) clerk O 1/4a rd1 Macedon H50 B T.
LOVEJOY, Frank N. (Maud G.) 6 ch postmaster O 1/2a Main St. Macedon.
LUMBY, Joseph (Minnie) 3 ch farmer T 150a rd1 Macedon H42 B T.
LYNCH, James Jr. laborer rd2 Palmyra H53.
LYNCH, James (Katherine) farmer O 270a rd2 Macedon H53.
LYNCH, Patrick (Bridget) 3 ch farmer WOS 198a rd2 Macedon H53.
MACINNES, Florence housekeeper Main St. Macedon.
MAHONEY, Morse (Mary) farmer O 4a rd2 Macedon H63.
MAHONEY, Thomas (Ellen) 2 ch farmer WOS 85a rd4 Macedon H42.
MALONE, John (Mame) 4 ch farmer T H&L rd4 Macedon H57.
MALONEY, Bart (son John) laborer bds J. Maloney rd1 Macedon H50.
MALONEY, Edward (Gertrude M.) farmer WOS 100a rd4 Macedon H25.
MALONEY, John (Elizabeth) 4 ch farmer O 1a WOS 30a rd1 macedon H50.
MANEY, John (Ellen) 3 ch farmer T 77a rd1 Macedon H50.
MARSHALL, William J. retired bds B. Hance Macedon Center H4.
MARTIN, John (Sarah) 2 ch farmer O 117a rd3 Palmyra H36 B T.
MARTZ, Elmore (Lena) farmer O 200a rd1 Macedon H47 B T.
MARTZ, Fred C. farmer bds E. Martz rd1 Macedon H47 B T.
MARTZ, Fred J. (Mary A.) 1 ch farmer O 30a rd4 Macedon H49 H T.
MARTZ, Herman F. farmer bds J. Martz rd2 Macedon H44.
MARTZ, John farmer bds F. C. Martz rd1 Macedon H47 B T.
MARTZ, John L. (son Joseph) farmer bds J. Martz rd2 Macedon H44.
MARTZ, Joseph (Anna) 1 ch farmer O 50a rd2 Macedon H44.
MARTZ, L. Arthur carpenter bds F. J. Martz rd4 Macedon H49 H T.
MAXWELL, Bernard (Anna) 8 ch farmer O 124a rd2 Macedon H44 B T.
MAXWELL, Leo (son Bernard) farmer rd2 Macedon H72 B T.
MAXWELL, Richard (sonThomas H.) civil engineer bds T. H. Macwell rd1 Macedon H70 B T.
MAXWELL, Thomas H. (Margaret) 5 ch farmer O 111a rd1 Macedon H70 B T.
MAXWELL, Timothy D. (Rose) 1 ch railroad clerk O 100a rd4 Macedon H60 B T.
MAY, William (Jennie R.) rd2 Mason O 14a rd1 Walworth H8 B T.
MCGARRY, Mary (wid Bernard) housekeeper O 1a Main St. Macedon B T.
MCGAVERN, Edward (Helen A.) watchman O 3a Macedon H50.
MCGAVERN, James laborer bds J.E. McGavern rd1 Macedon H55 B T.
MCGAVERN, John E. farmer (apples & cattle) O 72a rd1 Macedon H55 B T.
MCGAVERN, Jospeh laborer bds E. McGavern Macedon H50.
MCLEOD, Chester (son R. A.) welder bds R. A. McLeod rd2 Macedon H45 B T.
MCLEOD, Frank (Edla A.) 2 ch farmer T 40a rd2 Palmyra H53 B T.
MCLEOD, Frank (Mary) 5 ch railroadman T 1/4a rd3 Macedon H34.
MCLEOD, Harvey (son R. A.) farmer bds R. A. McLeod rd2 Macedon H45 B T.
MCLEOD, R. A. (Charlotte) farmer O 65a rd2 Macedon H45 B T.
MCLEOD, Ray B. (Verna L.) 2 ch janitor O 1a rd2 Macedon H37 B T.
MCMAHON, Charles laborer bds L. Jordan rd3 Macedon H3 B T.
MERRELL, Jonathan D. (Clara O.) retired T H&L Main St. Macedon.
MICKELSON, John J. (Harriett) 3 ch painter T H&L Main St. Macedon.
MIERKE, Mrs. (wid John L.) 2 ch housekeeper T H&L Popular St. Macedon.
MILLER, Charles H. (Jennie C.) 2 ch butcher O 2a rd3 Macedon H23 B T.
MILLER, Clarence A. (Elsie M.) 3 ch farmer WOS 89a rd3 macedon H23 B T.
MILLER, George A. (Rose M. L.) thresher O 2a rd2 Palmyra H63.
MILLER, Joseph bds S. E. Hon rd1 Macedon H51.
MILLER, William G. (Alice M.) 3 ch farmer WOS 200a rd3 Macedon H23 B T.
MITZGER, Harold (Claribel M.) 1 ch civil engineer T H&L Bickford St. Macedon.
MOLNER, Anthony (Jennie) 3 ch farmer WOS 99a rd4 Macedon H42.
MOORE, Lewis (Carrie A.) 3 ch farmer O 102a Macedon H64 H & B T.
MOSS, John laborer rd2 Palmyra H52.
MUMBY, Charles (Mary) 1 ch farmer bds G. H. Norman rd4 Macedon H68.
MUMBY, Joseph (Minnie) 3 ch farmer T 165a rd4 Macedon H42 B T.
MURRY, Francis P. (Anna M.) merchant O 20a rd3 Macedon H46 B T.
NEARTZ, Arthur carpenter rd4 Macedon H49 B T.
NEARY, Anna teacher bds J. M. Neary Main St. Macedon.
NEARY, James M. (Sarah) 4 ch engineer O H&L Main St. Macedon.
NESSPAUMER, Charles F. (Margaret) 10 ch laborer T H&L rd3 Palmyra H36.
NEWMAN, Albert J. (Carrie M.) 2 ch farmer O 21 1/2a rd1 Macedon H70 B T.
NEWMAN, John J. (May E.) 2 ch farmer O 80a rd2 Macedon H53 B T.
NEWMAN, Joseph A. (Lena) farmer WOS 55a rd2 Macedon H1.
NOLAN, Dennis C. (Julia M.) 3 ch farmer O 65a rd4 Macedon H48 B T.
NOLAN, James H. (Mary J.) farmer WOS 81a rd1 Macedon H56 B T.
NORMAN, George H. (Anna) 4 ch farmer O 96a rd4 Macedon H68.
NORMAN, William (Lena) 3 ch engineer O 9a rd2 Walworth H26.
NORTON, Olive M. housekeeper Main St. Macedon.
OATMAN, Edgar A. (Susan) retired O H&L Bickford St. Macedon.
O'CONNELL, Thomas (Sarah) 1 ch laborer O 18a rd2 Palmyra H65.
O'CONNOR, Charles B. (Agnes N.) 5 ch farmer O 117a rd2 Palmyra H42 B T.
O'DELL, Frances E. farmer T H&L rd3 Palmyra H35.
OESTRICK, John (Sophia) foreman T 1/2a rd1 Macedon H46.
O'KANE, Peter (Mary) farmer (fruit) WOS 185a rd2 Walworth H12 B T.
O'KANE, William R. (Maud) farmer rd2 Walworth H12 B T.
O'KEEFE, James (Margaret) 1 ch laborer T H&L rd1 Macedon H47 B T.
O'KEEFE, John J. (Mary A.) 2 ch moulder O 10a rd1 Macedon H50.
O'KEEFE, Thomas J. machinist bds J.J. O'Keefe rd1 Macedon H50.
OWENS, Patrick (Anna B.) farmer O 40a rd4 Macedon H68.
PACKARD, Cyrus (Mary) retired O 1/2a Bickford St. Macedon B T.
PACKARD, John retired rd2 macedon H44 B T.
PACKARD, Philander (Gertrude E.) 3 ch farmer O 140a rd2 Macedon H2 B T.
PALMER, Blanche L. housekeeper O 96a rd3 Palmyra H25 B T.
PALMER, Ford A. farmer bds P.A. Palmer rd3 Palmyra H35 B T.
PALMER, Percy (Lydia) farmer T H&L rd3 Palmyra H35.
PALMER, Percy A. (Jessie M.) 2 ch farmer WOS 275a rd3 Palmyra H35 B T.
PARDEE, John L. (Sarah A.) 1 ch carpenter rd1 Macedon H46 H & B T.
PARKER, Edward C. (Julit E.) watchman O 8a rd1 Macedon H50 H T.
PARTRIDGE, Charles H. (Martha J.) 3 ch farmer O 60a rd2 Macedon H52.
PATTEPLACE, Edward R. (Lena A.) 1 ch merchant O 20a Main St. Macedon B T.
PAYNE, William H. (Alice E.) 1 ch farmer WOS 92a rd2 Macedon H37 B T.
PENCOLA, Joe (Estella) 1 ch laborer 3 1/4a rd3 Macedon H22.
PEPPER, Raymond D. (Georgie A.) 5 ch farmer T H&L rd2 Macedon H21.
PETERS, Lewis section foreman T 1/4a rd2 Macedon H37.
PHELPS, Elmer L. (Ida M.) 1 ch laborer West St. Macedon.
PHELPS, Lorenzo D. machinist O 1a Popular St. Macedon.
PHELPS, Stephen moulder bds L.D. Phelps Popular St. Macedon.
PHETTEPLACE, E. R. (Lena E.) 1 ch farmer (butcher) O 20a box 528 Macedon H47 H T.
PHILLIPS, Elizabeth (wid John F.) housekeeper rd4 Macedon H49.
PICKERING, Harriet A. (wid William) retired O 115a bds H. C. Pickering rd2 Palmyra H64 B T.
PICKERING, Harry C. (Mable E.) 2 ch farmer T 115a rd2 Palmyra H65 B T.
PLAZY, Ella C. clerk bds N. H. Plazey Main St. Macedon W T.
PLAZEY, Irving (Lillian) 3 ch salesman O H&L Main St. Macedon W T.
PLAZEY, Nelson H. (Clara W.) 2 ch lumberman T H&L Main St. Macedon W T.
PLUMB, Charles E. (Olive J.) 2 ch farmer O 96a rd4 Macedon H25 B T.
PLUMB, Herman C. (son Charles E.) machinist bds C.E. Plumb rd4 Macedon H25 B T.
PLUMB, Leon A, (son Charles E.) student bds C. Plumb rd4 Macedon H25 B T.
PRATT, Chlo (wid Deloss) housekeeper O 33a rd3 Palmyra H36.
PYNE, William C. R. (Josephine) 3 ch civil engineer T H&L Main St. Macedon.
QUINN, Bernard J. (Hattie) 1 ch machinist T H&L Main St. Macedon.
QUINN, Sabina (wid Patrick) housekeeper O H&L Tripp St. Macedon.
RAMSDELL, Frank (Emma W.) farmer O 135a rd2 Macedon H20 B T.
RANSLER, Charles (Sophie) farmer O 31a rd4 Macedon H61.
RANSLER, John (son Charles) farmer bds C. Ransler rd4 Macedon H61.
RANSLEY, William (Emma D.) farmer O 42 1/2a rd2 Macedon H1.
RANSON, Carey M. foreman barge canal bds H.N. Ranson School St. Macedon.
RANSON, Harry N. (Bessie H.) 2 ch foreman barge canal T 1/2a School St. Macedon.
RASSEEUW, Cyrus (Mary) 4 ch farmer (berries) O 39a Star route Walworth H10.
RASSEEUW, Elizabeth (dau Cyrus) housekeeper bds C. Rasseeuw Star route Walworth H10.
RAYDENDOW, William (Helen E.) farmer T H&L rd2 Macedon H31.
REED, William E. (Etta A.) 3 ch farmer T 95a T H&L rd2 Macedon H44.
REEVE, A. G. retired bds F. Reeve rd1 Macedon H47.
REEVE, Ella (dau A. G.) housekeeper bds F. Reeve rd1 Macedon H47.
REEVE, Frank (son A. G.) farmer O 44a rd1 Macedon H47.
REEVE, Fred C. (Minnie D.) 2 ch farmer O 53a rd1 Macedon H47.
REEVES, Henry C. (Clara L.) 1 ch merchant O 12a rd2 Macedon H44.
RESUE, Elizabeth K. housekeeper bds J. Resue Star route Walworth H10.
RESUE, Jozles (Mary) 2 ch farmer O 39a Star route Walworth H10.
REUBENS, Peter (Mary) 4 ch farmer T H&L rd1 Macedon H59.
REYNOLDS, John J. (Mary) farmer WOS 70a rd2 Macedon H37 B T.
RICE, Alfred F. (Mable E.) 1 ch farmer O 43a rd2 Macedon H44.
RICHARD, Robert H. (Mattie B.) 2 ch farmer T H&L rd2 Palmyra H42.
RIPLEY, Anna (wid Theron) housekeeper O H&L Main St. Macedon.
RISSEEUN, John C. (Anna) 1 ch farmer O 22a rd1 Walworth H8.
RISSEEUN, Joseph S. truck gardener O 3/4a Macedon Center H4.
ROBINSON, Charles R. retired rd4 Macedon H42.
ROBINSON, Edwin H. (Anna W.) farmer WOS 99a rd4 Macedon H42.
ROBINSON, George (Hannah E.) farmer O 21 1/2a rd1 Macedon H70.
ROBINSON, George H. (son George) farmer bds G. Robinson rd1 Macedon H70.
RODENBERGER, E.M. (Ella) 1 ch physician O H&L Main St. Macedon H & B T.
ROOT, Edwin B. painter bds E. B. Ingersoll West St. Macedon.
ROSS, John (Lucie) farmer O 40a Macedon Center H22.
ROUCH, Frank (Adella) merchant O 19a rd3 Palmyra H35.
RUSH, Edwin S. farmer O 105a rd2 Macedon H65 B T.
RUSH, Harriett (wid Edwin S.) housekeeper O 107a rd2 Palmyra H65 B T.
RUSSELL, Franklin retired bds C. Sawyer rd2 Walworth H9 B T.
RUSSELL, Peter (Nellie) 1 ch laborer T H&L rd2 Palmyra H52.
RUTTER, Frank E. (Jennie L.) 4 ch painter O 1a Macedon Center H4.
RUTTER, Iriah 4 ch painter T H&L Macedon Center.
RUTTER, Irving (Mary) 2 ch butcher T 1/2a Macedon Center H33.
SADLER, Henry W. (May L.) 1 ch farmer WOS 115a rd1 Macedon H71.
SALK, Frank F. (Sophia) farmer O 62a rd3 Macedon H4.
SAMPSON, George A. (Florence M.) 2 ch farmer T 70a rd4 Macedon H68.
SAUER, Albert (Louise A.) 2 ch farmer T H&L rd2 Macedon H2.
SAWYER, Carrie (wid Samuel W.) 1 ch housekeeper O 80a rd2 Walworth H9 B T.
SCHAEFER, Henry (Katherine) farmer O 154a rd2 Macedon H52 B T.
SCHEELE, Anthony (Tonie C.) 1 ch farmer O 45a rd1 Walworth H8.
SCHILSTRA, Amos (Daisy Rose) 1 ch farmer O 70a rd1 Walworth H16.
SCHLOSSER, George (Mary S.) 1 ch shipping clerk O 14a rd4 Macedon H47 H T.
SCHMIDT, Fred T. (Maud E.) 4 ch moulder O H&L Erie St. Macedon W. T.
SCHRADER, Fred A. (son William) farmer bds W. Schrader rd4 Macedon H49 H T.
SCHRADER, Henry (Mary) farmer O 31 3/4a rd1 Macedon H46.
SCHRADER, John L. (Louise M.) 1 ch farmer T 78a rd2 Macedon H44 H T.
SCHRADER, Lewis J. (Lena) 2 ch farmer O 46a rd1 Macedon H46.
SCHRADER, William (Rek) farmer O 173a rd4 Macedon H49 H T.
SCHRADER, William Jr. (Lottie) farmer (threshing) O 66a rd2 Macedon H49.
SCHUMAKER, John farmer (miller) O 1a rd2 Macedon H52 B T.
SCHUTT, Carl (Lessei L.) 2 ch farmer WOS 186a rd2 Macedon H45.
SCHWARTZ, Charles H. (Anna C.) 5 ch farmer O 37 1/2a rd2 Macedon H66 B T.
SCOTT, George (Anna) farmer O 1/2a Macedon Center.
SELLICK, James clerk bds A. J. Tyler rd2 Macedon H67.
SERVOSS, Charles J. (Mary E.) 1ch salesman O H&L Erie St. Macedon.
SERVOSS, David (Julia A.) retired O H&L Erie St. Macedon.
SERVOSS, Eark B. (Emma J.) farmer O 41a rd1 Macedon H46 H T.
SHAW, Elizabeth housekeeper bds P. Shaw Macedon H50.
SHAW, Peter M. retired O 18a Macedon H50.
SHAW, Van Buren (Lucie S.) farmer (poultry) O 29a rd1 Macedon H50.
SHELLEY, George laborer O 1-3a Stone St. Macedon.
SHERIDAN, Patsy laborer bds M.S. Johnson rd2 Walworth H26.
SHOEMAKER, Adam (Pelazie) 6 ch farmer WOS 40a rd4 Macedon H61 H T.
SHORDEN, Nomen (E. Bell) engineer T H&L Main St. Macedon B T.
SHOURDS, Daniel A. (Emma P.) farmer O 80a rd1 Macedon H50 H T.
SLADE, Alton P. (son Walter B.) machinist bds W. B. Slade Star route Walworth H10.
SLADE, Leon D. (son Walter B.) 1 ch machinist bds W. B. Slade Star route Walworth H10.
SLADE, Solon J. (Mary) 2 ch farmer O 50a rd1 Macedon H47.
SLADE, Walter B. (Ella A.) engineer O 1/4a Star route Walworth H10.
SLOCUM, Mrs. (wid George) housekeeper O H&L Erie St. Macedon.
SMITH, Bale M. clerk bds M. Smith rd2 Macedon H44 H T.
SMITH, Bell E. housekeeper bds D. Brockway rd2 Macedon H44.
SMITH, Charles (son George) bds G. D. Smith Star route Walworth H27 B T.
SMITH, Charles W. (Anna M.) 5 ch laborer T H&L rd3 Palmyra H36.
SMITH, Fred C. (lena) 10 ch farmer O 110a rd3 Palmyra H36 B T.
SMITH, George D. (Hannah) farmer O 100a Star route Walworth H27 B T.
SMITH, George W. (Emma P.) retired O 3a Palmyra H43 B T.
SMITH, John farmer O 54a Star route Walworth H10 B T.
SMITH, John D. laborer O H&L Maint St. Macedon.
SMITH, Julius (Mary A.) 1 ch laborer Main St. Macedon B T.
SMITH, Wellington retired T H&L Main St. Macedon.
SMITH, Marinus (Mary E.) farmer WOS 44a Star route Walworth H10 B T.
SMITH, Menzo retired O 1a rd2 Macedon H44 H T.
SMITH, Samuel M. (Elizabeth B.) farmer O 10a rd2 Macedon H44 B T.
SMITH, Victor R. (Lena B.) farmer T H&L rd3 Macedon H22.
SMITH, Walter P. (Alberta D.) 5ch farmer O 102a rd2 Palmyra H63 B T.
SNYDER, Louise housekeeper O H&L Tripp St. Macedon.
SPAFFORD, Chester W. (Harriette) farmer (dairy) O 58a rd2 Macedon H20 B T.
SPAFFORD, Fred laborer bds J.C. Wilkinson rd2 Walworth H15 B T.
SPAFFORD, Henry G. (Edith S.) 3 ch farmer (dairy) O 150a rd2 Macedon H20 B T.
SPANGANBERG, Robert (Florence) 3 ch farmer O 25a rd2 Macedon H53.
STEFFENHAGEN, John (Augusta) 2 ch farmer O 70a rd2 Macedon H31.
STEIGER, Henry (Helen J.) farmer O H&L Center St. Macedon.
STEVENSON, William A. (Harriet L.) 2 ch mail carrier Main St. Macedon.
SWARTS, Charles H. (Anna) 5 ch farmer O 37a rd2 Palmyra H66 B T.
SWEET, W. Jay (Bertha M.) 2 ch mail carrier O H&L Main St. Macedon.
SWEETING, Frank Laborer bds G.P. Lapham Main St. Macedon.
TALLMAN & SON, farmers (dairy & poultry) O 120a rd2 Macedon H30 B T.
TALLMAN, Irving (Florence B.) 1 ch farmer (Tallman & Son) rd2 Macedon H30 B T.
TALLMAN, Isaac (Huldah W.) farmer (Tallman & Son) rd2 Macedon H30 B T.
TELLIER, Jacob N. (Hennie) farmer WOS 90a rd2 Palmyra H25 B T.
THISTLETHWAITE, Abagail housekeeper O H&L Bickford St. Macedon W T.
THISTLETHWAITE, Mary housekeeper bds A. Thistlethwaite Bickford St. Macedon W T.
THISTLETHWAITE, William P. (Anna B.) 3ch manufacturer O H&L Main St. Macedon W T.
THOMPSON, Eliza housekeeper bds G. Thompson Tripp St. Macedon.
THOMPSON, George retired O H&L Tripp St. Macedon.
THOMPSON, Irving R. (Florence) 1 ch farmer WOS 100a rd1 Macedon H47 H T.
THOMPSON, Margaret housekeeper bds G. Thompson Tripp St. Macedon.
TICE, Jane A. (wid John N.) housekeeper O 1/2a rd2 Macedon H37.
TICE, John H. (son Jane A.) laborer bds J.A. Tice rd2 Macedon H37.
TURNER, Fred E. farmer O 10a rd2 Macedon H66.
TURNER, Wallace W. (Elizabeth) 1 ch night watchman O 1/2a Main St. Macedon.
TYLER, Aaron J. (Ada B.) 3 ch farmer O 40a rd2 Macedon H67.
TYLER, James R. (Eva M.) 3 ch farmer WOS 70a rd2 Macedon H53.
VAN CONET, Frank (Mary) 1 ch laborer O 1/2a Macedon H31.
VAN DE VERE, Louis F. (Etta D. J.) 1 ch farmer T H&L rd2 Macedon H63.
VANDERWAGE, Cornelius (Alice M.) 4 ch farmer T H&L rd4 Macedon H25.
VAN SCOTT, Charles (Elinor) farmer O 80a rd1 Macedon H60 B T.
VERHOW, Samuel (Isabel A.) 2 ch farmer T H&L rd1 Macedon H18.
VER PLANT, Mrs. 9wid Adrian) farmer O 68a rd2 Walworth H12.
VER PLANT, William (son Mrs. Adrian) farmer bds Mrs. A. Ver Plant rd2 Walworth H12.
VOSBURG, William (Ella G.) 2 ch farmer O 16a rd1 Macedon H50 B T.
WALDMER, Herman W. (Agnes G.) 3 ch moulder T H&L rd3 Macedon H34.
WALES, Hannah E. (wid William) retired bds W. Vosburg rd1 Macedon H50 B T.
WALKER, Floyd (Luella) milk dealer Main St. Macedon B T.
WALLACE, Floyd E. (Edith C.) 1 ch insurance T H&L Main St. Macedon.
WALTERS, Lewis R. farmer rd2 Walworth H9.
WALTON, John J. (Carrie) farmer T H&L rd2 Macedon H53.
WALTZ, Mary A. (wid John A.) farmer O 111a rd1 Macedon H60 B T.
WARREN, Frank E. (Cora M.) 1 ch mail carrier O 1a rd3 Macedon H34 H T.
WARREN, Lisle S. (Gertrude) 1 ch farmer WOS 124a rd3 Palmyra H35 B T.
WEIDRICH, Duane E. (Flora J.) 1 ch farmer WOS 46a rd2 Palmyra H13 B T.
WEIDRICH. Eva housekeeper bds M. Wiedrich rd3 Macedon H4.
WEIDRICH, George (Mary) farmer O 9a Macedon Center H4 B T.
WEIDRICH, Martin farmer T 13a rd3 Macedon H4.
WEIR, James (Martha) farmer O 55a rd2 Macedon H1.
WEISSENPERGER, August (Pigtta) 6 ch farmer O 47a rd1 Fairport H18 H T.
WELCH, Frank G. (Bertha) 2 ch farmer O 16a rd2 Walworth H9.
WELCH, Gracian (Bertha J.) 2 ch farmer O 16a rd2 Walworth H9.
WELCH, Henry D. (Mary) farmer O 54a rd3 Macedon H23 B T.
WELCH, Howard farmer O 65a rd3 Macedon H34.
WELCH, James (Anna H.) farmer O12a rd2 Walworth H9.
WELCH, Katherine (wid Richard) housekeeper O 1a Macedon Center H22.
WELLS, Isaac S. (Charlotte E.) farmer o 2a rd1 Macedon H46.
WELLS, Richard (Mary Jane) farmer O 191/2a rd4 macedon H25.
WELLS, William E. (Verna E.) 1 ch farmer WOS 105a rd2 Macedon H66 B T.
WEMES, John (Mary) farmer T 100a rd2 Macedon H25 B T.
WEMES, William (Isie O.) 2 ch farmer O 90a rd4 Macedon H25 B T.
WENDT, Charles (Gena) 5 ch farmer O 104a rd3 Macedon H4 B T.
WESSICK, Clarence laborer bds T. Jeffrey rd3 Palmyra H29 B T.
WESTLEY, Thomas (Alice L.) railroadman O 1-3a West St. Macedon.
WHALEN, Thomas (Sarah) 1 ch farmer T H&L rd3 Palmyra H35.
WHIPPINGS, Harry laborer bds R. Farrell rd2 Macedon H44 B T.
WHITE, Guy L. (Bertha M.) machinist T H&L rd1 Macedon H47 B T.
WHITE, James (Ann) retired bds T. White Star route Wlaworth H27.
WHITE, John (Ida) 8 ch blacksmith O 1a box 38 Macedon Center H22.
WHITE, Julia A. clerk bds S. V. White Main St. Macedon.
WHITE, Luella B. dressmaker bds S. V. White Main St. Macedon.
WHITE, Stephen V. (Katherine A.) 1 ch farmer T H&L Main St. Macedon.
WHITE, Thomas farmer WOS 94a Star route Walworth H27.
WHITE, William Henry (Eda) rector T H&L Macedon Center H22.
WHITLOCK, Theodore G. (Henriette) 1 ch farmer O 90a rd3 Palmyra H35 B T.
WHITWOOD, Joseph Clerk bds F. Hoffman rd2 Palmyra H42.
WILCOX, John G. (Nellie G.) machinist bds W. Cator Bickford St. Macedon B T.
WILCOXEN, Walter B. (Hanna E.) 1 ch farmer O 1-3a School St. Macedon.
WILKINSON, Charles R. (Cynthia J.) 1ch farmer O 55a rd2 Macedon H69.
WILKINSON, James (son Joseph) farmer O 77a rd2 Macedon H69 B T.
WILKINSON, J.E. (Jennie E.) 1 ch farmer O 100a rd2 Walworth H15 B T.
WILKINSON, Joseph farmer O 94a rd2 macedon H69 B T.
WILKINSON, Joseph H. 1 ch thresher O 5a rd2 Macedon H52.
WILKINSON, William D. (Martha J.) farm mgr bds H. Schaefer rd2 Macedon H52 B T.
WILLIAMS, Charles H. (Rowina C.) retired O H&L Erie St. Macedon.
WILSON, Hattie 5 ch housekeeper T H&L Macedon Center.
WILSON, Lewis M. lawyer bds M. N. Wilson rd1 Macedon H46 B T.
WILSON, Mitchel N. (Sarah S.) farmer (dairy) O 102a rd1 Macedon H46 B T.
WILSON, Oliver (son Mitchel N.) linotype opr bds M.N. Wilson rd1 Macedon H46 B T.
WILSON, Porter A. (Sarah K.) 1 ch insurance O 2 1/2a rd2 Macedon H67 H T.
WOLFE, Loren D. (Pearl) 3ch farmer T H&L rd2 Macedon H1 H T.
WOOD, Abram 7 ch farmer O 85a rd2 Macedon H66.
WORDEN, Eber J. (Susan H.) 2 ch farmer O 1-2a Bickford St. Macedon.
WRIGHT, Thomas W. (Eliza) 3 ch machinist T H&L rd3 Macedon H34.
YARLING, John (Elizabeth) 3 ch farmer O 35a rd3 Macedon H5.
YOERS, Charles farmer bds F. Yoers rd3 Macedon H5.
YOERS, Fred (Anna) 1 ch farmer O 119a rd3 Macedon H5.
YORMAN, Edward (Anna) laborer T 1a West St. Macedon.
YORMAN, Harry J. (Anna) laborer bds E. Yorman West St. Macedon.
YORTON, Frank teamster T H&L rd3 Macedon H34.
YOUNG, Daniel (Louise C.) 5 ch farmer O 73a rd3 Macedon H53 IT B.
YOUNG, George W. (Emma 2 ch farmer (fruit) O 62a rd3 Macedon H41.
YOUNGS, Edwin (Minnie A.) 3 ch miller O 2a box 501 Macedon H74 B T.
YOUNGMAN, Jacob (Louise) 8 ch farmer WOS 10a Star route H10 W T.
ZEHRS, Adrian (Susie C.) 2 ch laborer rd2 Macedon H44.
ZIMMER, Charles H. (Julia) 1 ch farmer O 35a rd1 Macedon H50.
ZIMMER, William J. (Anna R.) 1 ch machinist O H&L Erie St. Macedon.




Back to Town of Macedon Page




Typed by volunteer Marcia Benton from Hilton, NY.



Created: 2/1/01
Copyright © 2001 - 2011 Wayne County Office of the County Historian
Copyright © 2001 - 2011 Allyn Hess Perry/ Marcia Benton/ M. Magill
Wayne County NYGenWeb
All Rights Reserved.